Ratunku! Straciłem ząb!

Źródło: http://www.flickr.com/photos/sarahakabmg/771607009Przypadki złamania, wybicia lub ukruszenia zęba są częste, zwłaszcza w okresie letnim. Jazda na rowerze, śliskie kafelki na basenie itp. zwiększają prawdopodobieństwo takiego wypadku. Postępowanie po urazie ma często decydujące znaczenie dla dalszego leczenia, więc warto wiedzieć co zrobić najpierw, gdy zdarzy się to nam lub naszemu dziecku.

Ukruszony ząb

W przypadku ukruszenia zęba zwykle tylko wygładza się i poleruje brzegi. Doklejenie brakującego kawałka wykonuje się głównie ze względów estetycznych. Przy mlecznych zębach oszczędza się dzieciom niepotrzebnego stresu związanego z zabiegiem doklejania i czeka się aż mleczak sam wypadnie w swoim czasie. Przez jakiś okres trzeba tylko dziecku myć ząbki szczególnie ostrożnie i nie dawać mu nic zimnego i twardego do jedzenia.

Złamanie lub pęknięcie zęba

Złamanie zęba jest poważnym urazem i nie można go lekceważyć. Należy niezwłocznie zgłosić się do stomatologa, gdyż osłabiony ząb może dalej ulegać uszkodzeniu. W przypadku niewielkich pęknięć naprawia się je specjalnymi kompozytami, które jednak z czasem mogą ulec przebarwieniu i po kliku latach trzeba będzie je wymienić Lepszym rozwiązaniem jest licówka, która pokryje całą powierzchnię zęba. Jest to jednak droższa opcja. Pęknięcie całego zęba wraz ze szkliwem i zębiną prowadzi do konieczności leczenia kanałowego, a następnie wykonanie korony na wkładzie koronowo-korzennym. Rozległe złamanie zęba, dochodzące do kanału, nie pozwalają zachować nawet korzenia. W tym przypadku pozostaje tylko wykonanie mostu, co wiąże się ze spiłowaniem co najmniej dwóch zębów filarowych, sąsiadujących po obu stronach z uszkodzonym zębem Druga opcja to implant, jednak dużo droższa. Pęknięcia czasem nie są widoczne, również po wykonaniu RTG zęba. Powinna nas niepokoić nadwrażliwość na zimne, gorące pokarmy oraz ból przy nagryzaniu, a nawet przy zwykłym wciąganiu powietrza.

Wybity ząb

Po wybiciu zęba po pierwsze trzeba go poszukać i zabrać ze sobą. Zęba należy uchwycić za koronę nie dotykając korzenia i ewentualnie, gdy jest brudny – spłukać pod bieżącą wodą. Najlepiej umieścić ząb od razu w zębodole i nagryźć zębem gazik. Lepiej wsadzić go krzywo niż całkiem stracić. Do ewentualnego tamowania krwawienia używamy sterylnej gazy. Na opuchnięty policzek można położyć zimny okład. Potem natychmiast należy się zgłosić do lekarza lub w przypadku poważnego urazu należy dzwonić pod numery alarmowe 999 lub 112. Jeżeli po wybiciu zęba decydujemy się na wizytę u stomatologa w rejestracji trzeba powiedzieć, że to pilny przypadek i domagać się jak najszybszego kontaktu ze specjalistą. Najlepiej zgłosić się do szpitala, gdzie lekarze wykonają RTG szczęki i ustalą czy np. nie jest złamana oraz jak daleko sięga uraz. Jeżeli doszło do pęknięcia szczęki lub inne zęby są również poluzowane konieczna będzie interwencja chirurga stomatologicznego. Największe szanse dla uratowania zęba istnieją, gdy dentysta przeprowadzi zabieg reimplantacji (ponownego umieszczenie zęba w zębodole) do 30 minut po urazie, jednak przechowanie zęba w odpowiednich warunkach wydłuża ten czas. Przy wybitym zębie u dziecka postępujemy tak samo jak u dorosłego, czyli najlepiej umieścić od razu ząb w zębodole. Nie zaleca się jednak, żeby dziecko trzymało zęba luzem w buzi, bo istnieje ryzyko zachłyśnięcia.

Zalecanie środki do transportu wybitego zęba:

  • Zimne pasteryzowanie mleko
  • Roztwór soli fizjologicznej
  • Ślina ( zęba trzyma się między ustami a policzkiem)
  • Płyn do soczewek
  • Woda

Pasteryzowane mleko i sól fizjologiczna pozwalają na zachowanie żywych komórek zębowych do 3 godzin, sól fizjologiczna i ślina – 2 godziny, płyn do soczewek – 1 godzinę, natomiast woda tylko 20 minut. Niedopuszczalne jest przechowywanie zęba w wodzie destylowanej, środkach chemicznych i na sucho, bo wtedy komórki na powierzchni korzenia umierają i reimplantacja traci sens.

Inne urazy zębów

Zwichnięcie zęba występuje wtedy, gdy pozostaje on w jamie ustnej, ale jest ruchomy i przez to traci kontakt z miazgą czyli z unerwieniem i ukrwieniem. Prowadzi to z czasem do obumarcia zęba, więc w tym przypadku również zaleca się pilny kontakt ze stomatologiem.

Leczenie wybitego zęba

Lekarz często po wykonaniu niezbędnych badań może zadecydować o reimplantacji. Może być konieczne przepłukanie zębodołu solą fizjologiczną, zwłaszcza jeśli powstał tam skrzep. Następnie dentysta umieszcza wybitego zęba w zębodole i unieruchamia szyną na okres kilku tygodni. Jeżeli lekarz odmówi reimplantacji, a mamy wątpliwości o słuszności jego decyzji, należy zasięgnąć opinii u innych dentystów i wybrać najbardziej odpowiadającą nam opcję. Jednak nawet po reimplantacji ząb może okazać się martwy. Kwalifikuje się wtedy na leczenie kanałowe a następnie wykonuje się na nim koronę. Martwy ząb zyskuje barwę szarą i ten fakt powinien nas zaniepokoić.

Uszkodzenie korony

Jeżeli odpadnie korona można ją znów przykleić, należy więc ją zabezpieczyć i niezwłocznie zgłosić się do stomatologa. Nie należy z tym czekać, bo miejsce na koronę w jamie ustnej ulega z czasem zabrudzeniu i ścieraniu, więc może się okazać, że trzeba od nowa wykonać całą pracę protetyczną. Ukruszony sztuczny ząb należy jednak całkiem wymienić, bo nie spełnia już należycie swej funkcji. Można się wtedy pokusić o reklamację, bo generalnie (za wyjątkiem urazów mechanicznych) kompozyty korony nie powinny się kruszyć.

Po leczeniu

Warto pamiętać, że utrata zęba upoważnia nas do starania się o odszkodowanie, bo jest to trwały uszczerbek na zdrowiu. Z tego względu należy zachować dokumenty z izby przyjęć i opinię lekarza po zakończeniu leczenia. W niektórych przypadkach przysługuje również zwrot kosztów leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>