Jak wybrać dobry gabinet protetyczny/implantologiczny?

Wybór dobrego gabinetu protetycznego jest bardzo ważną decyzją, która ma wpływ na nasze zadowolenie z usługi, a tym samym na nasz komfort życia po zabiegu. Dobrze wiedzieć, czego należy spodziewać się po gabinecie spełniającym standardy europejskie. Gabinety protetyczne na takim poziome są ukierunkowane przede wszystkim na wygodę i bezpieczeństwo pacjenta a nie tylko na generowanie zysków. Dobry gabinet posiada kompleksowe usługi, nowoczesny sprzęt, wykwalifikowaną kadrę i długi staż na rynku. Jednak istnieje wiele szczegółów, których znajomość pozwoli wybrać najlepszy dla nas gabinet protetyczny.

Od czego zacząć?

Na początku warto zrobić wywiad wśród znajomych. Być może sami korzystali z usług protetycznych. Mamy wtedy pewność, że opinia jest szczera i sprawdzona. Internet to też kopalnia wiedzy o gabinetach. Fora tematyczne i portale dają dobre informacje, trzeba jednak zachować pewną ostrożność. Na forach są aktywni pracownicy danych gabinetów lub firm PR, które pod pozorem wydania obiektywnej opinii przedstawiają danego protetyka w jak najlepszym świetle. Porównanie kilku lub nawet kilkunastu gabinetów protetycznych nigdy nie jest stratą czasu. Pamiętajmy też, że dobry protetyk to przede wszystkim lekarz z doświadczeniem a sprawdzając kompetencje lekarza należy zwrócić uwagę na istotny szczegół. Protetykiem nazywamy lekarza ze specjalizacją z protetyki. Technicy protetyczni nie są lekarzami, a czasem się zdarza, że oferują swoje usługi jako pełnowartościowe. Ponadto dentyści powinni posiadać certyfikaty, pozostające do wglądu pacjentów. W wielu gabinetach wiesza się je na ścianie lub umieszcza na stronie internetowej, ale zawsze można się o nie zapytać, zwłaszcza dotyczące kompetencji leczenie przypadku, z jakim przyszliśmy, np. w zakresie podnoszenia zatoki szczękowej lub implantacji innowacyjnych materiałów.

Na co zwrócić uwagę?

Dobra strona internetowa jest wizytówką gabinetu dentystycznego. Powinna być opatrzona zdjęciami miejsca oraz opisem zabiegów protetycznych, jakie oferują wraz z cennikami. Dzięki temu pacjent nie musi osobiście się fatygować w celu porównania ofert poszczególnych gabinetów protetycznych. Wnętrze gabinetu wiele mówi o usługach tam świadczonych. Podstawą jest oczywiście sterylność i higiena, ale ważnym aspektem jest też estetyka gabinetu. Czekając na zabieg lub konsultację pacjent przeżywa stres, który powinien być niwelowany przez przyjazne i komfortowe wnętrze. Miłe osoby w rejestracji, wygodne fotele w poczekalni, przyjazne kolory otoczenia, kawa i herbata oraz miejsca parkingowe dla pacjentów, to istotne szczegóły, które wypływają na nasz nastrój. Jeżeli od razu widać troskę o samopoczucie pacjentów, można się spodziewać, że kolejne etapy również będą miały to na uwadze. W dobrym gabinecie zdarza się nawet kącik zabaw dla najmłodszych wraz z opieką. Źle wyposażony gabinet uniemożliwia pracę nawet świetnemu protetykowi, więc nowoczesne wyposażenia jest bardzo ważne. W gabinecie powinna być m.in. aparatura do RTG komputerowego, aby nie zmuszać pacjenta do kłopotliwego chodzenia w inne miejsca w celu wykonania zdjęć rentgenowskich.

Stosunek ceny do jakości

Wysoka cena usług protetycznych często świadczy o wysokiej jakości leczenia. Jeśli gabinet zachęca pacjentów niską ceną, może to oznaczać oszczędzanie na materiałach i brak dobrego sprzętu. Jednak nie można tego przyjąć jako zasady. Brak gwarancji na implanty oznacza nietrwałość i złą jakość, także oszczędzanie za wszelką cenę może przynieść odwrotny rezultat. Implanty powinny być najwyżej jakości, a na takie stać tylko dobre gabinety.

Konsultacja

Stomatolog musi umieć zdobyć zaufanie pacjenta i uczciwie pomóc w wyborze optymalnego dla danego przypadku sposobu leczenia. Na etapie konsultacji lekarz powinien rozmawiać z pacjentem a nie tylko informować. Rzetelnie wykonany wywiad medyczny obejmuje szczegółowe pytania lekarza i jego odpowiedzi na pytania pacjenta. Mamy prawo pytać dentystę, o co chcemy, a powiedzenie nie ma głupich pytań sprawdza się w przypadku implantologii całkowicie. Złe podejście do pacjenta jest zniechęcające i na pewno nie sprzyja procesowi leczenia, więc jeśli zostaliśmy źle potraktowani na etapie konsultacji warto rozejrzeć się za innym gabinetem.

Zabieg

Dobry stomatolog dba o interesy swojego pacjenta, więc powinien wpierw proponować usługi tańsze np. zwykłe znieczulenie zamiast komputerowego (bezbolesne, ale droższe). Lekarz nie powinien nic perswadować pacjentowi, ale dać mu czas do namysłu oraz odradzać zabiegi, które mogą nie być wskazane dla danego przypadku np. wybielanie zębów. Dbałość o bezbolesność zabiegów jest kolejnym istotnym elementem dobrze wykonanej usługi. Obecnie zabiegi mają być wykonywane w taki sposób, aby zminimalizować stres i ból pacjenta, więc stosuje się nawet znieczulenie znieczulenia. Ponadto liczy się nie tylko dobrze wykonany zabieg pod względem medycznym, ale również jego estetyka. Warto zainteresować się również, jaka opieka pozabiegowa przysługuje pacjentowi. Implantolodzy powinni być w stałym kontakcie z pacjentem, co oznacza, że w razie komplikacji czy wątpliwości pacjent może skontaktować się o każdej porze ze swoim stomatologiem.

Turystyka dentystyczna

Niektórzy pacjenci, w poszukiwaniu optymalnego wykonania implantacji decydują się na podróż do innego kraju. Szczególnie popularne są Słowacja i Węgry jednak polski pacjent powinien sobie zdawać sprawę, że to Polska właśnie stała się w ostatnim czasie celem podróży wielu zagranicznych pacjentów. Nowoczesne gabinety, świetna kadra i niższe ceny niż na Zachodzie działają zachęcająco na zagranicznych gości.

Podobne artykuły:

  • Dlaczego warto wybrać implant?
    Uzupełnienie braku zębów nie jest jedynie zachcianką kosmetyczną, bo konsekwencją bezzębia jest nie tylko nieładny uśmiech. Zastosowanie uzupełnienia protetycznego np. implantów jest ważnym wskazaniem dla zachowania pełni zdrowia u pacjenta. Konsekwencje braku zębów u pacjenta Zapadanie się policzków Spadek napięcia twarzy oraz elastyczności skóry Przeciążenie pozostałych zębów np. siekaczy, które mogą się przemieszczać lub powodować pionowy wymiar zgryzu. Niewyraźne wymawianie
  • Jak dbać o implanty?
    Najważniejsza po wszczepieniu implantu jest należyta dbałość o higienę jamy ustnej. Od tego w dużym stopniu zalezy czy implant się przyjmie i jak długo się zachowa. Lekceważenie tego przez pacjenta może doprowadzić do zniweczenia całej pracy protetycznej, czyli nawet do odrzucenia implantu przez organizm. Istotne jest usuwanie osadów z implantów na bieżąco. Zwykłe szczotkowanie dwa razy
  • Jak skutecznie wybielić zęby?
    Śnieżnobiałe zęby są marzeniem każdego człowieka, dla którego jest istotny atrakcyjny wygląd zewnętrzny. Niestety, zęby tracą swoją biel na skutek picia kawy, palenia papierosów i wraz z wiekiem. Zdarza się też, że naturalny kolor kości odbiega od pożądanego. Zależy to od stopnia mineralizacji tkanek zębowych i ich przejrzystości (przezierności), oraz zawartości wapnia i fosforu w

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>