Rodzaje koron stomatologicznych

www.flickr.com/photos/deapeajay/3086674573/ Kilka słów na temat koron protetycznycznych stosowanych do odbudowy uszkodzonej korony zęba. Zapoznaj się z najczęściej stosowanymi rodzajami koron stomatologicznych.

Korona protetyczna

Korona stosowana w protetyce to rodzaj nakładki do osadzenia na koronie zęba, wkładzie koronowo- korzeniowym lub implancie. Korona jest niezbędna w przypadku, gdy:
  • Ząb jest zniszczony próchnicą w znacznym stopniu.
  • Ząb skruszył się i nie ma już ścianki, do której można przymocować plombę (częste po leczeniu kanałowym, gdy ząb jest już martwy).
  • Przy przebarwieniach szkliwa, niepodatnych na inne zabiegi stomatologiczne.
  • Przy korekcji kształtu zęba
  • Korony są stosowane w implantologii jako ostatni etap odbudowy zęba.

Podstawowe rodzaje koron stomatologicznych:

Korona ceramiczna na podbudowie metalowej.

Przy tworzeniu tej korony stosuje się głównie metale nieszlachetne (zaletą jest niższa cena) lub stopy złota (nie powoduje alergii i daje lepszy efekt estetyczny).

Korona galwaniczno-ceramiczna

W tym przypadku wykonuje się galwanicznie podbudowę, która składa się głównie ze złota (do 99,9 %). Korony tego typu są świetnie tolerowane przez organizm pacjenta (biozgodność) i dzięki specjalistycznemu procesowi wytwarzania bardzo dokładnie przylegają do dziąsła. Metal użyty do podbudowy jest cieniutki o ciepłej barwie, co daje wysoki efekt estetyczny.

Korony pełnoceramiczne

Ten typ koron jako jeden z niewielu daje naturalną przezierność (przenikanie światła przez zęba). Nie da się tego uzyskać przy stosowaniu podbudowy na bazie metali nieszlachetnych. Korony pełnoceramiczne dają najwyższy efekt estetyczny pośród wszystkich innych rodzajów koron.

Podobne artykuły:

  • Rodzaje implantów stomatologicznych
    Implanty cylindryczne Implanty cylindryczne (tytanowe) są obecnie najczęściej używane w implantacji. Mają kształt śruby lub walca. Zaletą implantów tytanowych jest trwałość i szerokie możliwości stosowania. Dzięki specjalnie przygotowanej powierzchni tego implantu przyspieszony zostaje proces gojenia rany pozabiegowej. Implant cylindryczny wszczepia się dwuetapowo czyli wpierw wprowadza się podbudowę implantu a potem dopiero abutment. Implanty ceramiczne Implanty z tlenku cyrkonu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>