Rodzaje implantów stomatologicznych

Implanty cylindryczne

Implanty cylindryczne (tytanowe) są obecnie najczęściej używane w implantacji. Mają kształt śruby lub walca. Zaletą implantów tytanowych jest trwałość i szerokie możliwości stosowania. Dzięki specjalnie przygotowanej powierzchni tego implantu przyspieszony zostaje proces gojenia rany pozabiegowej. Implant cylindryczny wszczepia się dwuetapowo czyli wpierw wprowadza się podbudowę implantu a potem dopiero abutment.

Implanty ceramiczne

Implanty z tlenku cyrkonu (ceramicznie) są implantami najnowszej generacji. Dzięki białej barwie nie prześwituje przez dziąsło, jak zdarza się czasem przy zastosowaniu implantów tytanowych. Podbudowy ceramiczne można też stosować w przypadku alergii na tytan u pacjenta. Implanty ceramiczne wprowadza się jednorazowo w kość szczęki tzn. od razu śrubę z abutmentem. Obniża to ryzyko powikłań np. rozluźnienia między dwoma elementami implantu.

Implanty śródzębowe

Implanty śródzębowe są umieszczane w martwym zębie w celu jego wzmocnienia.

Implanty blaszkowe

Implanty blaszkowe (tytanowe) są rzadziej stosowane. Często są uzupełnieniem dla implantów cylindrycznych. Implanty blaszkowe są zalecane w przypadku wąskiej szczęki u pacjenta.

Miniimplanty

Miniimplanty są zalecane dla pacjentów u których klasyczne implanty nie mogą zostać użyte ze względu na małą ilość kości szczęki. Miniimplanty są też stosowane do stabilizacji protez zębowych.

Implanty podokostnowe

Implanty podokostnowe są wprowadzane pomiędzy kość a dziąsło tworząc pewnego rodzaju sieć. Mają za zadanie wzmocnić rozchwiane zęby lub służą jako podpora dla protez. Rzadko się obecnie stosuje ten rodzaj implantów ze względu na inwazyjność zabiegu.

Podobne artykuły:

 • Rodzaje koron stomatologicznych
  Kilka słów na temat koron protetycznycznych stosowanych do odbudowy uszkodzonej korony zęba. Zapoznaj się z najczęściej stosowanymi rodzajami koron stomatologicznych. Korona protetyczna Korona stosowana w protetyce to rodzaj nakładki do osadzenia na koronie zęba, wkładzie koronowo- korzeniowym lub implancie. Korona jest niezbędna w przypadku, gdy: Ząb jest zniszczony próchnicą w znacznym stopniu. Ząb skruszył się i nie ma
 • Co to jest implant?
  Implant to obcy wszczep doorganizmu, wprowadzony w celu odbudowania narządu. Implanty wszczepia się w celu przywrócenia funcji uszkodzonego/brakującego narządu lub w celach estatycznych. Implanty mogą zastępować tkanki miękie (np. implant piersi) jak i twarde (np. implanty kostne, implanty zębów). W implantologii medycznej najczęściej stosuje się implanty zastępujące tkanki twarde. Implanty zastępujące tkanki miękkie znacznie częściej stosuje
 • Ile kosztuje implant dentystyczny
  Koszt implantów dentystycznych zależy od takich czynników jak: ilość wczepianych implantów typ odbudowy protetycznej konieczność zastosowania dodatkowych zabiegów np. nadbudowy kości szczęki Cena implantów rozkłada się na dwie części. Pierwsza obejmuje część chirurgiczną, czyli wszczepienie implantu. Druga odnosi się do części protetycznej, czyli tworzenie korony lub mostu na implantach. Samo wszczepienie tytanowego implantu to koszt ok. 2000-3500 zł, natomiast z
 • Implant dentystyczny krok po kroku
  Implant ma za zadanie zastąpić korzeń zęba, czyli umieszcza sięgo bezpośrednio w kości szczęki. Tylko górna część jest widoczna w dziąśle i to na niej mocuje się abutment, czyli filar pod przyszłą koronę lub most. Pierwszym etapem jest oczywiście zakwalifikowanie pacjenta do zabiegu implantacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>