Sposoby odbudowy zęba

www.flickr.com/photos/tupwanders/2870159569/Zęby stanowią istotny element estetyczny w wyglądzie człowieka. W pracy, w kontaktach z płcią przeciwną piękny uśmiech jest naszą wizytówką. Brzydkie zęby świadczą o chorobach lub braku odpowiedniej higieny jamy ustnej. Z tych powodów warto zwrócić uwagę na wygląd naszego uśmiechu. Co zrobić, gdy stan naszego uzębienia zębów jest niezadowalający? Stomatologia estetyczna dysponuje skutecznymi rozwiązaniami tego problemu. Dzięki protetyce można trwale i bezboleśnie odtworzyć uszkodzone zęby lub ich brak.

Protezy dentystyczne stałe

Licówki dentystyczne

Najmniej inwazyjną metodą są licówki, czyli cienkie płatki porcelanowe przyklejane na przednią powierzchnię zębów Stosuje się je w protetyce, gdy wygląd zębów psują przebarwienia, szpary lub duża ilość plomb.

Korony pełnoceramiczne

W przypadku, gdy zęby są martwe lub bardzo zniszczone dentysta może zalecić korony pełnoceramiczne. Korona, w przeciwieństwie do licówki, w całości otula ząb. Prócz funkcji estetycznych korona chroni osłabionego zęba przed złamaniem i dalszą próchnicą. Jednak, gdy ubytek jest duży protetyk może również wykonać wkład korzeniowo – koronny. W tej sytuacji przed nałożeniem korony umieszcza się w uprzednio wyleczonym korzeniu zęba śrubę mocującą.

Mosty protetyczne

Przy braku zęba wraz z korzeniem najczęściej poleca się wykonanie mostu protetycznego. Konstrukcja ta opiera się po obu stronach na zębach filarowych odpowiednio spiłowanych i zabezpieczonych koronami protetycznymi. Środek mostu wypełnia się tworzywem imitującym kształtem brakujący ząb.

Implanty zębowe

Implantologia jest najnowocześniejszą metodą radzenia sobie z całkowitą utratą zęba wraz z korzeniem. Zabieg wszczepienia zęba polega na założeniu pacjentowi przez wykwalifikowanego stomatologa implantu dentystycznego, czyli tytanowej śruby. Umieszcza się ją bezpośrednio w kości szczęki, z którą się zrasta i dzięki temu implant doskonale imituje korzeń zęba. Po implantacji mocuje się na śrubie koronę porcelanową.

Protezy dentystyczne ruchome

Protezy ruchome mogą być całkowite, czyli wypełniające cały łuk zębowy oraz częściowe, gdy pacjent posiada jeszcze część swoich zębów. Proteza ruchoma w zależności od rodzaju pokrywa cześć lub całość podniebienia. Jej minusem jest konieczność częstego czyszczenia protezy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>