Jak skutecznie wybielić zęby?

Śnieżnobiałe zęby są marzeniem każdego człowieka, dla którego jest istotny atrakcyjny wygląd zewnętrzny. Niestety, zęby tracą swoją biel na skutek picia kawy, palenia papierosów i wraz z wiekiem. Zdarza się też, że naturalny kolor kości odbiega od pożądanego. Zależy to od stopnia mineralizacji tkanek zębowych i ich przejrzystości (przezierności), oraz zawartości wapnia i fosforu w zębinie, a także grubości i odcienia szkliwa. Jednak niezależnie od przyczyny braku śnieżnobiałego zębów, z pomocą mogą przyjść najnowsze technologie, dostępne na rynku stomatologicznym.

Stomatologiczne metody wybielania zębów

Bardzo popularną metodą, polecaną w gabinetach stomatologicznych jest tzw. wybielanie Opalescence, zwłaszcza w wersji nakładkowej – Opalescence PF 35%. Polega ona na pobraniu wycisku zębów pacjenta podczas jego pierwszej wizyty w gabinecie. Według ich wzoru wykonuje się przezroczyste elastyczne nakładki do samodzielnego stosowania. Nakładki pacjent smaruje żelem dostarczonym przez stomatologa w strzykawkach. Preparat jest na tyle silny, że czasem po pierwszej nocy jest widoczny efekt wybielenia zębów. W zależności od stopnia przebarwień i indywidualnych cech zębów kurację powtarza się przez 3 do 10 nocy. Dentysta może zalecić noszeni nakładek również w ciągu dnia, ale nie wpływa to na poczucie komfortu u pacjenta, bo tworzywo, z którego są wykonane nie jest widoczne. Inny rodzaj tego zabiegu, Opalescence Xtra BOOT wykonuje się całkowicie w gabinecie stomatologicznym. Polega on w p[pierwszym kroku na nałożeniu dla zabezpieczenia dziąseł pacjenta światło utwardzalnej żywicy, a następnie preparatu wybielającego na zęby. Po 15 minutach stomatolog oczyszcza zęby z żelu za pomocą ssaka i na końcu zdejmuje żywicę z dziąseł. Efekt wybielenia zębów często jest widoczny po pierwszym zabiegu, ale jeśli nie wystąpiła nadwrażliwość, zabieg można powtarzać. Opalescence TresWhite Supreme to ekspresowego wersja wybielenia zębów. W tym przypadku pacjent zakupuje w gabinecie stomatologicznym jednorazowe nakładki, od razu wypełnione żelem. Bardzo dobrze pokrywają one powierzchnię zęba, sięgając nawet do zębów trzonowych. Nosi się je około godziny i można je stosować również w dzień. Zawartość fluoru w tak przygotowanych nakładkach zmniejsza nadwrażliwość zębów, częstą po zastosowanym żelów wybielających. Na obrzeżach nakładek znajduje tez specjalny preparat chroniący przed podrażnieniem dziąseł. Koszt zabiegów Opalescence waha się w granicach od 600 do 1000 zł, ale są to metody gwarantujące uzyskanie efektu wybielenia na kilka lat, a przy szczególnej dbałości o higienę jamy ustnej nawet na stałe.

Wybielanie z użyciem lamp

Inną popularną i polecaną metodą wybielania zębów jest ich naświetlanie (przez około 40 minut) lampami halogenowymi lub laserowymi po uprzednim nałożeniu na zęby żelu z nadtlenkiem wodoru. Zabieg trwa około 40 minut. Rezultatem można cieszyć się od razu, a efekt utrzymuje się bardzo długo. Przy wszystkich metodach wybielania zębów za pomocą lamp ważne jest jak najmniejsze emitowanie ciepła przez nie, które jest szkodliwe dla zębów (np. lampa typu Beyond emituje zimne światło, które jest optymalne). Lampy plazmowe i laserowe są mniej preferowane, bo mogą być zbyt mocne dla wrażliwych zębów. Podobnie jak w przypadku stosowania żelu z nakładkami koszt takiego zabiegu z lampami dochodzi od 600 do 1000 zł.

Pielęgnacja zębów po wybieleniu

Jeśli zależy nam na uzyskaniu optymalnego efektu wybielenia zębów oraz utrzymaniu go na długo trzeba po zabiegu stosować się ściśle do wskazówek stomatologa. Przede wszystkim należy przez dwie kolejne godziny po wybieleniu pić tylko wodę mineralną, a przez kolejne 2-3 dni nie jeść pokarmów barwiących zęby, czyli stosuje się tzw. białą dietę. Jest to bardzo istotne, gdyż szkliwo po zabiegu jest szczególnie podatne na przyjmowanie barwników. Produkty najbardziej barwiące zęby to:
 • kawa
 • herbata
 • czerwone wino
 • buraczki
 • cola
 • inne napoje gazowane
 • ciemne pieczywo i ciemny ryż
 • jagody, wiśnie, czarne porzeczki oraz jogurty z tych owoców
 • tytoń
Może również wystąpić czasowa nadwrażliwość zębów i w tym przypadku unikać trzeba zbyt gorących i zimnych pokarmów. Dla osób, które dbają o higienę jamy ustnej, wybielanie zębów jest długotrwałe i nie powinny one wrócić do przebarwień widocznych przed zabiegiem. Jednak warto zaopatrzyć się w specjalne pasty po wybielaniu np. z serii BlanX.

Wybielanie – nie dla każdego

Niekiedy wybielanie jest niemożliwe ze względu na to, że zęby pacjenta są martwe lub przebarwienia na nich sięgają zbyt głęboko. Podobnie ma się sytuacja z naturalnie żółtym kolorem zębów. Efekt wybielania nie utrzyma się długo u takiego pacjenta, zęby szybko wrócą do poprzedniego koloru. W tym przypadku stomatolodzy polecają licówki porcelanowe, które dokładnie pokrywają powierzchnię zębów dając wysoki efekt bieli. Licówki dodatkowo mogą delikatnie skorygować kształt uzębienia, co jest istotne np. w przypadku zbyt szerokich szpar między zębami lub nierównej linii łuku zębowego. Inne przeciwwskazania do wybielania zębów to:
 • choroby dziąseł
 • próchnica (wybielanie można rozpocząć po jej wyleczeniu)
 • młody wiek (poniżej 16 roku)
 • ciąża

Domowe sposoby wybielania

Dentyści nie zalecają domowych sposobów wybielania zębów tj. cytryną, sodą czy węglem (stosowanym przy bólu brzucha). Nie dają one trwałego efektu i zdarza się, że przy zbyt częstym używaniu uszkadzają szkliwo oraz prowadzą do nadwrażliwości zębów. Podobnie stomatolodzy często ostrzegają przed nieprofesjonalnymi preparatami do wybielania zębów czyli zakupionymi w drogerii np. wybielającymi kredkami, paskami do naklejania, a nawet niektórymi wybielającymi pastami do zębów.

Podobne artykuły:

 • Jak dbać o implanty?
  Najważniejsza po wszczepieniu implantu jest należyta dbałość o higienę jamy ustnej. Od tego w dużym stopniu zalezy czy implant się przyjmie i jak długo się zachowa. Lekceważenie tego przez pacjenta może doprowadzić do zniweczenia całej pracy protetycznej, czyli nawet do odrzucenia implantu przez organizm. Istotne jest usuwanie osadów z implantów na bieżąco. Zwykłe szczotkowanie dwa razy
 • Jak wybrać dobry gabinet protetyczny/implantologiczny?
  Wybór dobrego gabinetu protetycznego jest bardzo ważną decyzją, która ma wpływ na nasze zadowolenie z usługi, a tym samym na nasz komfort życia po zabiegu. Dobrze wiedzieć, czego należy spodziewać się po gabinecie spełniającym standardy europejskie. Gabinety protetyczne na takim poziome są ukierunkowane przede wszystkim na wygodę i bezpieczeństwo pacjenta a nie tylko na generowanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>